Ekran wczytywania
Konkurencje

W Polskim Związku Sportowym Cheerleadingu istnieją następujące dywizje i konkurencje:

CHEER

  • Cheer All Girl/Coed
  • Group Stunt All Girl/Coed
  • Partner Stunt Coed
  • Cheer Solo (dziewczęta i chłopcy)

PERFORMANCE CHEER

  • Cheer Freestyle Pom (duety, mini drużyny i drużyny)
  • Cheer Hip Hop (duety, mini drużyny i drużyny)
  • Cheer Jazz (duety, mini drużyny i drużyny)
  • Cheer High Kick (duety, mini drużyny i drużyny)

POM & DRILL

  •  Pom Dance Elite (duety, mini drużyny i drużyny)
  •  Pom Dance Premier (duety, mini drużyny i drużyny)
  •  Drill Dance (mini drużyny i drużyny)

Konkurencja Cheer All Girl/Cheer Coed

Jest konkurencją nawiązującą do historycznych początków cheerleadingu – dopingu. Prezentacja musi zawierać takie elementy jak:

  • cheer/chant (skandowanie)
  • stunt (podnoszenie z 1 Flyerem)
  • piramida (kilka połączonych stuntów)
  • basket toss (wyrzuty z „kosza”)
  • tumbling (akrobatyka sportowa)
  • fragment dance oraz skoki cheer (obowiązkowe tylko w grupach All Girl)

Fragment cheer/chant wykonywany jest bez podkładu muzycznego i ma na celu zachęcenie publiczności do dopingu i odpowiadaniu na skandowanie drużyny. Zespoły w trakcie tej części mogą wykorzystać rekwizyty takie jak: tuby, flagi, pompony, tablice i kawałki tkanin, które następnie należy odłożyć poza metę. Pozostała część prezentacji choreograficznej wykonywana jest z muzyką bez rekwizytów.

Konkurencja Group Stunt All Girl/Group Stunt Coed

W tej konkurencji grupy wykonują do muzyki tylko stunty i basket tossy. Zawodnicy mogą wykorzystywać też elementy tumblingu do wejścia i zejścia ze stutnów.

Konkurencja Partner Stunt Coed

W tej konkurencji para damsko-męska wykonuje do muzyki stunty /podnoszenia/. Zawodniczka może wykorzystywać elementy tumblingu do wejścia i zejścia ze stuntów.

Konkurencja Cheer Solo

Konkurencja, w której zawodnik prezentuje swoje umiejętności gimnastyczno-akrobatyczne przy muzyce. Choreografia musi zawierać:

  • tumbling
  • skoki cheer
  • cheer/chant (przy wyciszonej muzyce)
  • arm motion

Konkurencja Cheer Freestyle Pom

Pompony muszą być używane przez cały czas trwania prezentacji choreograficznej. Charakterystycznymi cechami dla prezentacji choreograficznej w tej konkurencji jest synchronizacja, efekty wizualne oraz arm motion – odpowiednie umiejscowienie i technika. Ruchy zawodników powinny być bardzo dokładne, ostre i 'czyste'. Zespół powinien być dobrze zsynchronizowany i wyglądać jak 'jedność'. Ważne jest by choreografia była bogata w efekty wizualne takie jak zmiany poziomów, pracę w grupach, zmiany ustawień itp. Należy pamiętać, że choreografie Freesytle Pom nawiązują do bardziej tradycyjnego cheerleadingu łącząc koncepcje Jazzu i Hip Hopu.

Konkurencja Cheer Hip Hop

Prezentacje choreograficzne powinny zawierać elementy z 'ulicznych' stylów tanecznych z naciskiem na wykonanie, styl, kreatywność, izolacje ciała, kontrolę, wykorzystanie rytmu i interpretację muzyki. Jednolitość wszystkich ruchów podczas wykonywania prezentacji choreograficznej musi być uzupełnieniem uderzeń i rytmu. W prezentacji powinny być zawarte  dodatkowe elementy takie jak skoki, zatrzymania „freezy”, 'floor work' itp. W tej konkurencji nie używa się pomponów. Charakterystyczna odzież i akcesoria odzwierciedlające kulturę  Hip Hop muszą być noszone.

Konkurencja Cheer Jazz

Prezentacja choreograficzna powinna zawierać tradycyjne, stylizowane ruchy i kombinacje jazzowe pokazujące siłę, „atak” i prezencję, zmiany formacji, pracę w grupach i elementy techniczne. Nacisk kładzie się na właściwą technikę, rozciągnięcie, kontrolę, umiejscowienie ciała, styl, interpretację muzyki i ciągłość ruchu wraz z synchronizacją zespołu. Całościowe wykonanie układu powinno być „up-tempo”, żywe, energiczne i motywujące.

Konkurencja Cheer High Kick

Prezentacja choreograficzna zawiera kreatywne użycie wymachów, w tym różne ich rodzaje, kreatywność wykorzystania oraz reżyserię. Choreografia powinna pokazywać różnorodne wymachy przez cały czas jej trwania w tym: wysokie, niskie, po przekątnej, fan kick, jump kick itp. Precyzja, synchronizacja, kontrola, technika oraz jednakowa wysokość wymachów są najważniejsze. Prezentacja nawiązuje do choreografii musztrowych wykonywanych przed orkiestrą. Układy prezentowane są do dynamicznej muzyki (najczęściej wykorzystuje się jeden utwór muzyczny).

Konkurencja Pom Dance Elite

Pompony muszą być używane przez min 50% czasu trwania prezentacji choreograficznej. W choreografii można wykorzystać temat przewodni /muzyka, choreografia oraz stroje/. Ważne jest wykorzystanie arm motion, synchronizacja zespołu, efekty wizualne oraz użycie różnych technik tanecznych, pamiętając by były to style energiczne i żywe. Ruchy zawodników powinny być bardzo dokładne, ostre i 'czyste'.Choreografia musi być energiczna, bogata w arm motion charakterystyczne dla cheerleadingu i ciekawa dla widza.

Konkurencja Pom Dance Premier

Pompony muszą być używane przez min 50% czasu trwania prezentacji choreograficznej. Obowiązkowymi elementami dla prezentacji choreograficznej w tej konkurencji jest temat przewodni /muzyka, choreografia oraz stroje/ oraz arm motion. Ważna jest synchronizacja zespołu, efekty wizualne oraz użycie różnych technik tanecznych, pamiętając by były to style energiczne i żywe. Ruchy zawodników powinny być bardzo dokładne, ostre i 'czyste'. Choreografia musi być bogata w elementy pasujące do tematu przewodniego, energiczna, wykorzystująca arm motion charakterystyczne dla cheerleadingu i ciekawa dla widza. Trener zgłaszając zespół do rywalizacji zobowiązany jest podać tytuł choreografii na karcie zgłoszeniowej.

Konkurencja Drill Dance

Kategoria taneczna, w której główną rolę odgrywają marszowe zmiany ustawień zespołu, rysunki tworzone na parkiecie oraz arm motion. Arm motion skoncentrowane jest na efektach wizualnych z pomponów, charakterystycznych dla Cheer Freestyle Pom.

 

Zakończenie tekstu

WSPÓŁPRACUJEMY Z